Dziękuję za odwiedzenie mojej strony. Zapraszam do kontaktu i dzielenia się swoimi uwagami odnośnie usług czy wyglądu strony.
Zestaw zdjęć "Jura" to moja subiektywna, nieoczywista opowieść o relacji człowieka z naturą w konkretnym geograficznie miejscu. Spotykają się tu dwie cudowne siły. Pierwsza to ulotny człowiek, istota społeczna, która ma wrodzoną potrzebę eksploracji, rozwoju, zdobywania, pokonywania trudności i obcowania z naturą. Druga to dostojne, potężne, mistyczne skały, które istnieją i ewoluują już miliony lat, koegzystując z otaczającym je zmieniającym się światem. "Jura" jest efektem mojej miłości do gór, skał, wspinaczki i przyrody. Nie bez znaczenia jest również samo miejsce - Jura północna. Piękne wapienie, możliwość pionowej wspinaczki, niesamowita przyroda, drugi człowiek, kontemplacja na szczytach skał to rzeczy, które wabią tu ludzi. Dla wielu obcowanie z tutejszymi skałami to transcendentne doznania wykraczające daleko poza podstawowe zmysły. To miejsce w którym dusza może dogonić ciało strudzone codziennym zgiełkiem.
Zestaw składa się ze starannie dobranych ze sobą fotografii wykonywanych na terenie Jury północnej. Nie będą to cukierkowe, okazałe krajobrazy, a raczej spójna praca nad którą trzeba się trochę zatrzymać i pomysleć. Wernisaż odbędzie się 13.10.2018 o godz. 17:00 w Konturach Kultury przy ul. Jagiellończyka 10a we Wrocławiu przy okazji przeglądu prac dyplomowych Wrocławskiej Szkoły Fotografii, której jestem uczniem.
Zdjęcia będzie można oglądać przez miesiąc do 13.11.2018r.
Serdecznie zapraszam - Radosław Czapla.
Parę cytatów wprowadzających:
"Przeżycie krajobrazu może być źródłem olśnienia, w którym doznajemy wrażenia odnalezienia ukrytej natury świata" Wojciech Kurtyka
"Zobaczyłem, że ludzie wspinają się na rękach po pionowej ścianie. Dotknąłem skały, podciągnąłem się, wyczułem, że nie tylko jakoś się trzymam, ale potrafię ją nawet pokonać. Tak odkryłem zupełnie dla mnie nowy, pionowy świat. Od tej pory wszystko inne przestało się liczyć" Jerzy Kukuczka
"Krajobraz górski jest tak piękny i różnorodny, że można w nim dostrzec żywą uduchowioną istotę"
"Przeżycia i stany psychiczne, którym podlega alpinista, mają wymiar skrajny, nieosiągalny dla innych dziedzin życia" Wojciech Kurtyka
Spacerując między skałami w rejonie góry Zborów.
Przy okazji realizacji projektu parokrotnie mogłem odwiedzić Jurę, a ku mojej radości towarzyszyła mi często moja rodzina. Wróciłem w to miejsce z jeszcze większą pasją, przekazując swoją fascynację własnym dzieciom, moja córka Ewa pokonała swoje pierwsze trasy na skałach. Podczas tych podróży zaobserwowałem szybko mijający czas, który jest bardzo łaskawy dla tego miejsca. Ja i moje spojrzenie na świat się ciągle zmieniają, a skały pozostają niewzruszone. Nadal to miejsce jest areną pasji młodych ludzi do wspinaczki jakim było dla mnie, czy kiedyś choćby dla Kukuczki.
Zdjęcia prezentowane w tym poście powstawały podczas tworzenia projektu jednak nie są jego częścią.
Ewa wspina się na swoje pierwsze drogi w skałach.
Zdobywanie skał, wspinaczka w pionie wymaga zaufania do siebie i drugiej osoby. Wymusza spotkania ze swoimi ograniczeniami, uczy pokory i cierpliwości. W tutejszych skałach po pierwszym wyjeździe Kukuczka porzucił inne sportowe zainteresowania i od razu zapałał miłością do zdobywania szczytów, odkrył że można poruszać się w pionie, nie tylko w poziomie. Również Adam Bielecki i wielu czołowych Polskich alpinistów tu zaczynało swoją przygodę lub wykorzystywało skały Jury do trenowania. Do dziś Jura to arena ćwiczeń adeptów wspinaczki.
Skały w Rzędkowicach.
Jura jest ciekawym prastarym rejonem, tutejsze skały wapienne to pozostałość dna morza i życia sprzed ponad 150 milionów lat. Na tym obszarze jest specyficzna, bogata fauna i flora, a same skały i jaskinie od wieków służyły człowiekowi. Skały intensywnie koegzystują ze swoim otoczeniem. To tu znaleziono najstarsze w Polsce szczątki człowieka sprzed około 50 tysięcy lat dla którego skały były schronieniem. W tak mistycznych warunkach, podczas spotkań ze skałą, która może mieć około 150 milionów lat powstaje niesamowita więź między człowiekiem a naturą. Przyroda ze szczytów skał szczególnie zachwyca, uspokaja, ekscytuje i dystansuje od zwykłych codziennych problemów, zmienia perspektywę.
W drodze na Górę Kołoczek.
Jako psychoterapeuta pracujący z młodzieżą wielokrotnie wykorzystywałem wspinaczkę i podróże w rejon Jury północnej. Wspinaczka kształtuje charakter, uczy współpracy, wymaga zaufania i odpowiedzialności. Podczas wspinania można zaobserwować jak wyglądają relacje z innymi, jak człowiek zachowuje się przy grupie ludzi, jak wygląda odpowiedzialność i zaufanie drugiej osoby, jakie są schematy działania podczas napotykania trudności. Dodatkowo wielką wartość ma kontakt z przyrodą, który wzbogaca ludzkie wartości i napełnia duszę, dlatego moją miłość przekazuję dalej, dzieląc się tym z innymi, a zwłaszcza z moją córką i synem.
Jeśli chcesz wysłuchaj jak wspomina jeden z takich wyjazdów Jan.
Pozdrawiam serdecznie - Radosław Czapla